Мої перші лижі...

Мої перші лижі...

Сообщение KlusAN » 02 ноя 2013, 21:24

Спогади

МОЇ ПЕРШІ ЛИЖІ
...Перші лижі появилися в нашому дворищі в грудні 1960 року. Зазначена хронологія закарбувалася в пам’яті тим, що іменно в 1960 році я пішов в перший клас Саївської середньої школи, а на початку зими цього ж року коли випав перший сніг, .. появилися ЛИЖІ.
Я не пам’ятаю, щоб до цього часу в нас було оце дивовижне знаряддя зимового відпочинку, значить лижі були ПЕРШІ. Мало того, цей пристрій був саморобний. Це на нинішньому етапі нашого життя можна вибирати які хочеш лижі, від простеньких до супермодних, і надзвичайно дорогих. А в ті часи... Одним словом, лижі були місцевого виробництва "а’ля Карпці".
:idea: На початку своєї дитяче-лижної "кар’єри" від безмежної радості я взагалі не надавав значення тому, звідки ці лижі взялися, як вони виготовлялися.Для мене було головним те, що лижі поступили в моє розпорядження.
З часом, коли пристрасті вгомонилися, я через свого батька, Миколу Андрійовича, узнав, хто автор лиж, сконструював та виготовив це чудо дитячого зимового розважання.
Виявилося, що не дуже далеко від нашого дворища, прямо-таки через ярок. Виготовленням лиж зайнявся місцевий "Кулібін" -Микола Семенович.
Цікавою та по селянськи простою була технологія виготовлення лиж. Вона було дійсно, сільською, доморощеною і заключалася в наступному:
1. Спочатку в лісі підбирався матеріал для "лижного продукту". Вибиралося дерево, а це була береза, яка могла б слугувати вихідним матеріалом.
2. Зі стовбура цього дерева вирізалися рівні дощечки-заготовки (під ліву та праву лижу), які виставлялися на попередню просушку.
3. Зазначені заготовки стругалися, оброоблялися, шліфувалися и приймали лижеподібну форму. Але в цих заготовках був один недолік, без виправлення якого навіть мови про лижі іти не могло б - носки лиж були не загнутими, а прямими. Дійсно, на таких лижах далеко не заїдеш!
4. Для загинання носків лиж застосовувалася достатньо примітивна, але ефективна чавунна технологія. У великому казані заварювався "крутий" кип’яток, в який засовувалися носки лиж. Береза, з якої були виготовлені дощечки розпарювалася та становилася надзвичайно гнучкою.
5. Після розпарки носки заготовок прикріплялися до звичайної лавочки (в народі ці лавки називають "ослони"), а кінці лиж, які звисали з ослону, згинали та фіксували під прямим кутом відносно носків. В такому "загнутому" стані заготовки оставляли на добу. Потім їх відв’язували від ослона. Але... носки лиж трішечки проамартизувавшись, все рівно зоставалися в загнутому стані.
Оце таким, "кулібінським" методом формувалася лижа.
6. Оставалося тільки закріпити в раніше видовбаних отворах куски ремнів для кріплення до ніг, і лижі були готові до снігових випробувань.
В подальшому, коли я заходив в гості до дітей Миколи Семеновича, я на власні очі бачив те, як місцевій "Кулібін" - Микола Семенович, чаклує над чавунами з окропом, та заготовками-дощечками, як перетворює просту березу в мрію наших снігових забав - лижі.
==============
З появою лиж в моєму дитячому житті відкрилося ціле море дитячих зимових пригод. Але найбільше запам’яталися наші лижні викрутаси в районі Бригаднього ставка. Зі схилу - глиновища, лижна спускова траса прямувала в ставок.. З крутого обривчатого схилу створювався трамплін, точка приземлення якого була безпосередньо на льодовищі ставка. Особливий захват в дітвори, та тривогу у батьків викликали "трамплінні змагання" в той час, коли лід в ставку ще не дуже сильно окріп, а тому при "прильодненні" звучав сильний-сильний тріск, який віддавався луною по всіх Карпцях. Де-де, а на бригаді все доросле населення з тривогою констатувало - дітвора на своїх лижах взяла під "приціл" трамплін Бригаднього ставка, словом, у дітвори розпочався активний лижний сезон, а у дорослих лишні клопоти.
==============
Після школи я став курсантом, поступив у військове училище. Старенькі саморобні лижі від нашого місцевого "Кулібіна" потихеньку припадали пилюкою та павутинням в клуні. Чисто випадково, багато десятків років поспіль, я їх побачив в клуні, серед дров, соломи, ...нашу дитячу радість, наше дитяче чудо...
Я читав казку-бувальщину від Валвіка "Семь чудес света",, де він описує чудеса нашого дитинства. З цього приводу можу додатково констатувати - було іще одне, восьме чудо світу нашого дитинства - це лижі, ...старенькі саморобні лижі.
:idea: До лиж, які зробив Микола Семенович, в моєму житті були санки, а після лиж були інші, фабричні ( зі спеціального дерева, пластикові) , чого тільки не було, ...був хокей, та всілякі інші пригоди, але... то вже інші історії!

З повагою, Анатолій КЛЮС
Аватар пользователя
KlusAN
Головний Історик Карпців
 
Сообщений: 725
Зарегистрирован: 02 дек 2012, 09:17
Откуда: м. Лебедин, Сумської області
Благодарил (а): 0 раз.
Поблагодарили: 11 раз.

Re: Мої перші лижі...

Сообщение ВитяВ » 02 ноя 2013, 22:25

Касаемо первых..первых самодельных лыж. Насколько я помню, в них не было центровочной бороздки. Т.е. лыжа была абсолютно гладкой, что позволяло ( при необходимости) очень легко плавать ...БОКОМ. Вот это тоже помнится...
Это уже попозже отец научился вырезать-выстругивать центральную бороздку на плоскости лыж. Но это было попозже...
Аватар пользователя
ВитяВ
Пользователь
 
Сообщений: 37
Зарегистрирован: 02 июн 2013, 19:02
Откуда: г.Киев, Украина
Благодарил (а): 0 раз.
Поблагодарили: 1 раз.

Re: Мої перші лижі...

Сообщение KlusAN » 03 ноя 2013, 06:10

В даний час мені не пригадується - чи була , а більше всього не було, "центральної канавки".Головне -ЛИЖІ.На початку моїх лижних спусків, часто було так, що в кінці гори я уже "плів" НА СПИНІ,а мої перші ЛИЖІ були, в таких випадках, в сніжному наметі під горою.Але всерівно, я считав себе НОРМАЛЬНИМ ЛИЖНИКОМ.
Аватар пользователя
KlusAN
Головний Історик Карпців
 
Сообщений: 725
Зарегистрирован: 02 дек 2012, 09:17
Откуда: м. Лебедин, Сумської області
Благодарил (а): 0 раз.
Поблагодарили: 11 раз.


Вернуться в Спогади... роздуми...

Кто сейчас на форуме

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 1

cron